Wyszukiwanie i korzystanie z danych

Wyszukiwanie Danych

Aby przeglądać kolekcje, szukać zbiorów danych, kolekcji, plików oraz przeglądać opisy opublikowanych zbiorów danych i plików, nie trzeba logować się do repozytorium. Aby wyświetlić nieopublikowaną kolekcję, zbiór danych lub plik, użytkownik musi otrzymać pozwolenie na dostęp do niego od osoby posiadającej do tego odpowiednie uprawnienia.

Korzystając z paska wyszukiwania i filtrów wyświetlanych na stronie danej kolekcji, użytkownik może wyszukiwać jej kolekcje podrzędne, zbiory danych i pliki.

Przeglądanie zawartości repozytorium

W repozytorium przeglądanie jest domyślnym widokiem jeśli użytkownik nie rozpoczął jeszcze wyszukiwania na stronie głównej lub na stronie określonej kolekcji. Podczas przeglądania, na liście wyników pojawiają się wyłącznie kolekcje i zbiory danych, a wyniki mogą być sortowane według nazwy (A-Z lub Z-A) oraz od najnowszych lub od najstarszych.

Korzystanie z danych

Wyświetlanie kolekcji i zbiorów danych

Po zakończeniu wyszukiwania i odnalezieniu poszukiwanej kolekcji lub zbioru danych, należy kliknąć nazwę tej kolekcji lub zbioru danych albo obrazek miniaturki. Pozwoli to przenieść się na stronę tej kolekcji lub zbioru danych. Na stronie kolekcji widać znajdujące się w niej podkolekcje, zbiory danych i pliki.

Na stronie zbioru danych widoczne są: tytuł, cytowanie, opis i kilka innych pól metadanych, przycisk umożliwiający przesłanie wiadomości do osoby do kontaktu w sprawie tego zbioru danych oraz przycisk pozwalający udostępnić zbiór danych w serwisach społecznościowych. Poniżej tych informacji dostępne są informacje dotyczące plików, metadanych, ksiąg gości oraz wersji danego zbioru.

Wyświetlanie plików

Pliki w repozytorium mają swoją własną stronę, do której można dotrzeć poprzez wyniki wyszukiwania lub poprzez tabelę plików na stronie zawierającego je zbioru danych. Strona zbioru danych i strona pliku oferują taką samą funkcjonalność w zakresie przeglądania i edycji plików, z kilkoma małymi wyjątkami. Strona pliku – w zależności od konfiguracji konkretnej instalacji repozytorium – może zawierać trwały identyfikator pliku (DOI lub handle), który można znaleźć w zakładce „Metadane”. Ponadto, zakładka „Wersje” na stronie pliku zawiera historię wersji dotyczącą pojedynczego pliku, a nie całości zbioru danych.

Cytowanie danych

Sugerowane cytowanie zbioru danych znajduje się w polu na na górze strony zbioru danych. Dodatkowo dostępny jest przycisk „Cytuj zbiór danych”, który umożliwia pobranie cytowania w formacie EndNote XML, RIS lub BibTeX.

Pobieranie plików

W zakładce „Pliki” na stronie zbioru danych można pobrać pliki z danego zbioru danych. Aby pobrać więcej niż jeden plik naraz, należy zaznaczyć pliki, które mają zostać pobrane, a następnie kliknąć przycisk „Pobierz” znajdujący się nad plikami. Zaznaczone pliki zostaną spakowane razem w formacie zip i pobrane.

Można również pobrać plik z poziomu strony tego pliku klikając przycisk „Pobierz” w prawym górnym rogu strony lub poprzez opcję Pobieranie za pomocą adresu URL znajdującą się w zakładce „Metadane” w dolnej części tej strony.

Dodatkowe możliwości wiążą się z plikami zawierającymi dane tabelaryczne. Można analizować je za pomocą zewnętrznych narzędzi do eksploracji i wizualizacji danych (jeśli zostały one włączone w danej instalacji - patrz sekcja External Tools w Installation Guide). W tym celu należy kliknąć przycisk „Eksploruj” lub wybrać jedną z wielu opcji pobierania danych tabelarycznych, jakie są dostępne w menu rozwijanym pod przyciskiem „Pobierz”.

Dane tabelaryczne

Przeanalizowane pliki można pobrać na kilka różnych sposobów.

  • Domyślną opcją jest pobranie pliku zawierającego wartości oddzielone tabulatorem (TSV), który jest łatwym w użyciu wolnym standardem.

  • Oryginalny plik, który może być w formacie własnościowym i wymagać specjalnego oprogramowania

  • Format Rdata, o ile został skonfigurowany w danej instalacji repozytorium.

  • Metadane zmiennych zawarte w pliku w formacie DDI.

  • Podzbiór kolumn danych.

Pobieranie za pomocą adresu URL

Repozytorium wyświetla tekstowy adres URL lokalizacji pliku w zakładce „Metadane” na stronie zbioru danych. Przy użyciu adresu URL można uzyskać bezpośredni dostęp do pliku za pośrednictwem API (lub przeglądarki internetowej, jeśli zachodzi taka potrzeba). Przy pobieraniu większych plików, w celu zapewnienia niezawodnego pobierania oraz umożliwienia jego wznawiania, zalecamy użycie programu GNU Wget uruchamianego z pomocą wiersza poleceń albo innego menedżera pobierania.