Badanie ankietowe „Sztuczna inteligencja w pracy duszpasterskiej” przeprowadzona pośród duchowieństwa (prezbiterów i biskupów) archidiecezji lubelskiej w dniach od 27 marca 2024 roku do 4 kwietnia 2024 roku. Ankieta została przeprowadzona w formie elektronicznej poprzez rozesłanie na skrzynki mailowe linku do ankiety do 861 duchownych.
Ankieta zawierała 22 pytania. Pośród nich były pytania zamknięte oraz otwarte. Ze względu na użyte w kwestionariuszu pytania filtrujące respondenci odpowiadali na 12 lub 19 pytań, zależnie od wskazywanych odpowiedzi (odpowiedzi na niektóre pytania zamykały lub otwierały dostęp do kolejnych).
Ankieta zawierała dwa zestawy pytań. Pierwszy zestaw był czysto statystyczny i pytano w nim między innymi o wiek, staż pracy, pełnione funkcje, środowisko pracy. Drugi zestaw złożony z pytań zamkniętych i otwartych dotyczył bezpośrednio poruszanego zagadnienia, czyli wykorzystania sztucznej inteligencji w praktyce duszpasterskiej.
Na ankietę odpowiedziało 73 duchownych, co daje 8,48% spośród wszystkich, do których rozesłano kwestionariusz. Mimo licznych zabiegów ze strony zespołu badawczego nie udało się uzyskać wyższej stopy zwrotu.
Badanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez działający na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zespół badawczy pod kierunkiem dra. hab. Michała Wyrostkiewicz (prof. KUL). W skład zespołu weszli ponadto: dr Wojciech Wciseł, dr Wojciech Iwanicki, dr Wojciech Suchowierz.
Do zbierania i porządkowana danych wykorzystano platformę Google.
Badanie duchowieństwa archidiecezji lubelskiej zostało zaplanowane jako pilotażowe dla szerszego projektu, do którego przygotowywał się zespół badawczy.