Badanie ankietowe „Studenci teologii wobec sztucznej inteligencji” zostało przeprowadzone pośród studentów studiów magisterskich na kierunku Teologia na Wydziale Teologii Grekokatolickiej Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie na Słowacji w dniu 21 listopada 2024. Ankieta została przeprowadzona w formie elektronicznej. Studenci podczas zajęć skanowali kod QR, by uzyskać dostęp do ankiety. Ankietowani udzielali odpowiedzi na pytania otwarte w języku słowackim.
Całość ankiety zawierała 32 pytania ułożone w dwa zestawy. Pośród nich były pytania zamknięte, otwarte oraz jedno z użyciem skali. Pierwsze pytanie filtrujące przekierowywało ankietowanych do odpowiedniego zestawu. Zestaw pierwszy, dla korzystających ze sztucznej inteligencji, zawierał od 15 do 20 pytań, w zależności od udzielanych kolejnych odpowiedzi. Zestaw drugi, dla niekorzystających ze sztucznej inteligencji zawierał od 7 do 11 pytań, w zależności od udzielanych kolejnych odpowiedzi.
Zestaw pytań dla korzystających ze sztucznej inteligencji podzielony był na cztery moduły. Moduł pierwszy dotyczył sposobów i celów korzystania z AI. Moduł drugi dotyczył kwestii moralnych i wpływy AI na osobiste życie ankietowanych. Moduł trzeci dotyczył wspływu AI na życie społeczeństwa. Moduł czwarty poruszał zagadnienie wpływy AI na życie religijne.
Zestaw pytań dla niekorzystających z AI podzielony był na dwa moduły. Pierwszy dotyczył przyczyn niekorzystania z AI oraz poruszał zagadnienie oceny wpływu sztucznej inteligencji na życie społeczne. Drugi moduł poruszał zagadnienie oceny wpływy AI na życie religijne.
Do udziału w badaniu zaproszeni zostali wszyscy studenci teologii. W zajęciach, podczas których przeprowadzono badanie, wzięło udział 27 osób, z czego 24 wypełniły ankietę, co daje stopę zwrotu 88,89%.
Badanie jest częścią projektu "Religia i Kościół w dobie sztucznej inteligencji" realizowanego przez międzynarodowy zespół pod kierunkiem dra. hab. Michała Wyrostkiewicza (prof. KUL). W skład zespołu weszli: dr Wojciech Wciseł i dr Wojciech Suchowierz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz prof. dr hab. Marek Petro i dr Wjciech Iwanicki z Uniwersytetu Preszowskiego.
Oryginalnym językiem ankiety był język słowacki, dlatego dane w pliku są w tym języku. W niedługiej przyszłości planowane jest tłumaczenie na języki polski i angielski na potrzeby przygotowywanych publikacji.