Celem badania była ocena zachowań zdrowotnych, satysfakcji z życia oraz dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i poziomu wiedzy na ich temat u polskich śpiewaków operowych.
Od maja 2024 do czerwca 2024 roku przeprowadzono przekrojowe badanie internetowe wśród polskich śpiewaków operowych, a także studentów kierunków wokalnych polskich uczelni muzycznych. Ankieta w formie linku do formularza Google, informacja o badaniu, anonimowości i dobrowolna zgoda na udział zostały przesłane za pośrednictwem portalu społecznościowego (Facebook) do muzyków oraz za pośrednictwem e-maila badacza rozesłany do oper, filharmonii, teatrów muzycznych oraz uniwersytetów muzycznych w Polsce.
Kryteriami włączenia do badania były: osoby zawodowo śpiewające techniką klasyczną (operową), obywatelstwo polskie, wiek co najmniej 18 lat, zgoda na udział w badaniu.
Kryteriami wykluczenia były: dodatkowe wykształcenie medyczne, nieprawidłowe wypełnienie ankiety.
Badania uzyskały akceptację Senackiej Komisji ds. Etyki Badań Naukowych Akademii Łomżyńskiej.
Ankieta internetowa została przeprowadzona wśród 277 muzyków, jednak do badania włączono 241 muzyków (90 mężczyzn i 151 kobiet). Zachowania zdrowotne oceniono za pomocą Inwentarza Zachowań Zdrowotnych w polskiej adaptacji Zygfryda Juczyńskiego, satysfakcję z życia oceniano za pomocą Skali Satysfakcji z Życia w polskiej adaptacji Zygfryda Juczyńskiego, dysfunkcje skroniowo-żuchwowe oceniono za pomocą subiektywnego wskaźnika dysfunkcji wg Gsellman'a, a poziom wiedzy za pomocą autorskiego kwerstinariusza.
Istnieje potrzeba dalszych badań i monitorowania zachowań zdrowotnych, satysfakcji z życia i poziomu zaburzeń skroniowo-żuchwowych w badanej populacji. Należy prowadzić też akcje informacyjne na temat zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych i ich wpływu na zdrowie i technikę wokalną.
(2024)