Celem badania była ocena poziomu duszności, zmęczenia, aktywności fizycznej i uzależnienia od internetu u Polaków mieszkających w Polsce i w Wielkiej Brytanii podczas pandemii COVID-19.
W styczniu 2023 roku przeprowadzono przekrojowe badanie internetowe wśród pełnoletnich Polaków mieszkających na stałe w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Ankieta w formie linku do formularza Google, informacja o badaniu, anonimowości i dobrowolna zgoda na udział zostały przesłane za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook na grupy zrzeszające Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i w prywatnych mediach społecznościowych badaczy. Kryteriami włączenia do badania były: wiek powyżej 18 lat, zgoda na udział w badaniu, obywatelstwo polskie, miejsce zamieszkania w Polsce lub w Wielkiej Brytanii. Kryteriami wykluczenia były: wiek poniżej 18 lat, brak zgody na udział w badaniu, brak obywatelstwa polskiego, niezamieszkiwanie na terenie Polski lub Wielkiej Brytanii. Badania uzyskały akceptację Senackiej Komisji ds. Etyki Badań Naukowych Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
Poziom aktywności fizycznej oceniono za pomocą kwestionariusza IPAQ w języku polskim, poziom uzależnienia od internetu testem Kimberly Young w języku polskim, poziom duszności został zbadany z wykorzystaniem skali mMRC w języku polskim, a poziom zmęczenia za pomocą skali MFIS w języku polskim.
Dane uzyskano od 104 respondentów mieszkających w Polsce i 96 respondentów mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Istnieje potrzeba dalszych badań i monitorowania zdrowia psychofizycznego w badanej populacji.
(2023)